Miasto – przestrzeń dla sztuki
Data: 30.10.2013, g.12.00
Miejsce: Strefa Centralna
Konferencja z udziałem Krystiana Burdy, Ksawerego Kaliskiego oraz Marka Kusia, połączona z prezentacją filmu dokumentalnego Doroty Pociask-Frącek, Grzegorza Kowalskiego i Wojtka Stupnickiego: S.Z.T.U.K.A. – T.A.K.

Interdyscyplinarny projekt obejmujący wiele działań związanych z projektowaniem przestrzeni miejskiej.

Powstał w 2012 roku, a jednym z jego elementów było wykreowanie w Katowicach „szlaku sztuki” – przestrzeni, w której umiejscowione zostały rzeźby oraz instalacje artystyczne Zygmunta Brachmańskiego (Forma biologiczna), Marka Kusia (Postacie w przestrzeni) oraz duetu Golec & Czekalska (STIGMA Raport Amnesty International).

W tym roku zaproszenie do projektu przyjęli Krystian Burda, Ksawery Kaliski oraz Marek Kuś. Dwaj pierwsi wzbogacą katowicki „szlak sztuki” o rzeźby swojego autorstwa; Marek Kuś natomiast zrealizuje drugi etap swojej instalacji artystycznej Postacie w przestrzeni (praca w ziemi na bazie wykopanych modułów-sylwetek).

Idea i realizacja: Dorota Pociask-Frącek

KRYSTIAN BURDA ‒ ur. w 1935 roku, związany z Rydułtowami. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy rzeźby, instalacje, fotografie i filmy. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni (dyplom z wyróżnieniem pod kier. prof. Jerzego Jarnuszkiewicza i Oskara Hansena) za sprawą nowatorskiej formy, czyli zastosowania filmu do opisania czasoprzestrzeni, spotkała się z dużym uznaniem krytyków sztuki. W czerwcu br. w Muzeum Fryderyka Chopina miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej unikatowej koncepcji artystycznej pomnika dedykowanego Fryderykowi Chopinowi: Krystian Burda. Droga do Żelazowej Woli – studium czasoprzestrzeni.

KSAWERY KALISKI ‒ absolwent Wydziału Grafiki ASP w Katowicach. Wykładowca w Pracowni Nowych Mediów macierzystej uczelni. Tworzy rzeźby i instalacje artystyczne, zajmuje się szeroko rozumianym designem oraz sztuką multimediów. Aktualnie pracuje nad koncepcją i wykonaniem interaktywnej ekspozycji dla Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

MAREK KUŚ ‒ ur. w 1962 roku, absolwent Wydziału Wychowania Plastycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (dyplom w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego, 1990). Wieloletni dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach. Organizator wystaw, międzynarodowych spotkań i konferencji programowych, promotor sztuki. W swojej twórczości wypowiada się za pomocą różnych mediów: sztuki obrazu, performansu, instalacji oraz obiektu. Konsekwentnie wykorzystuje moduł uproszczonej postaci ludzkiej, o formie otwartej, bez właściwości, poszukującej języka, porządku oraz tożsamości.

Partner: Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach