Alfabet sztuki dziecka
Data: 19 i 29 listopada, 10 grudnia

19 listopada w Muzeum Narodowym w Krakowie* oraz 29 listopada**  i 10 grudnia*** w Katowicach odbędzie się premiera nowego wydawnictwa Future Artist pt. "Alfabet sztuki dziecka".

Publikacja dedykowana dzieciom oraz ich opiekunom powstała z inspiracji Ewy Kokot - pomysłodawczyni i koordynatorki projektu Future Artist.

Autor, redaktor merytoryczny: Ewa Kokot
Autor słownika pojęć: dr hab. Irma Kozina
Projekt i skład: Magdalena Niglus
Wydawca: Katowice Miasto Ogrodów — Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
Druk i oprawa: Drukarnia Archidiecezjalna w Katowicach
Nakład: 900 egzemplarzy
ISBN: 978-83-63304-06-5

PUBLIKACJA ONLINE>>

(CC BY-NC-ND 4.0)

Słowo wstępu:

Pierwsze dźwięki mowy i pierwsze znaki pisma – głoski i litery, tworzące tekst. Zza nich przebija światło i kolor desygnatu, a więc znaczenia poszczególnych słów. Oddajemy w Państwa ręce „Alfabet sztuki dziecka”, który jest nie tylko wizualnym abecadłem dla maluchów, ale także zobrazowaniem procesu artystycznego poznawania liter i pojęć przez najmłodszych uczestników kultury. Publikacja ta powstała bowiem jako efekt wielu lat twórczej pracy z dziećmi w ramach projektu FUTURE ARTIST. Może okazać się pierwszym podręcznikiem sztuki dla dziecka, a także poręcznym przewodnikiem dla jego rodziców.

W „Alfabecie…” za każdą literą i słowem stoi obraz, rzeźba, wizualizacja lub zdjęcie, które zostało dobrane z przymrużeniem oka. Weźmy np. literę F, F jak FAKTURA: gdzie ona jest w zagłębieniach i pęknięciach „Szkieletu Czarnego” Andrzeja Pawłowskiego? By odpowiedzieć na to pytanie, potrzebna nam będzie wyobraźnia.

Będzie łączyć w umyśle dzieci obraz ze słowem. Tworzyć pojęcia symboliczne w nawiązaniu do kultury polskiej, na podstawie prac uznanych twórców i najmłodszych artystów. Dzieci biorące udział w projekcie, samodzielnie wybrały litery (pojęcia) zgodnie z kolejnością alfabetu. Książka „Alfabet…” jest więc współtworzona przez dzieci i do nich kierowana, co stanowi o jej nowatorskim charakterze. Taki wizualno-słowny system może być zarzewiem międzypokoleniowych rozmów o sztuce, nicią porozumienia między małym artystą a rodzicami, opiekunami, animatorami czy nauczycielami. Rodzajem kodu, który pozwoli i dorosłym, i dzieciom mówić o sztuce. Pragniemy zaciekawić najmłodszych sztuką, a także pomóc rodzicom rozmawiać z dzieckiem o twórczości, a w konsekwencji – traktować wspólną wizytę w galerii czy muzeum jak coś naturalnego i codziennego. Chcielibyśmy, by instytucje kultury stały się miejscem spotkań całej rodziny, zaś ta książka porozumieniem różnych pokoleń dzieci, młodych ludzi i dorosłych. Wreszcie, by „Alfabet sztuki dziecka” stał się promocją zarówno sztuki dziecięcej, jak i sztuki polskiej.

Język obrazu to najszybciej rozwijający się przekaz współczesności. Uczmy nasze dzieci tego języka w odniesieniu do piękna i wartości, a także tego co – czasem mimochodem – sztuka wnosi w nasze życie.

Ewa Kokot, Katowice 2017

*Krakowska premiera wydawnictwa została przygotowana we współpracy z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas spotkania 19 listopada zaplanowano zwiedzanie wystaw prezentowanych w Muzeum oraz akcję happeningową dla mieszkańców Krakowa dedykowaną twórczości Jerzego Nowosielskiego pt. „Abstrakcja na dzień”. W działaniu wezmą udział pracownie plastyczne ze Śląska (Future Artist, Akcent , Pastel, Tuart, pracownia twórcza przy V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu)  oraz edukatorzy sztuki: Ewa Kokot, Joanna Knapek, Joanna Heydę-Rumin, Katarzyna Iłyszyn, Marzena Dolniak. Należy dodać, że krakowskie muzeum od wielu lat posiada własną serię wydawniczą dla dzieci na temat sztuki dawnej i współczesnej "Historie i sztuczki, czyli wprawki z historii sztuki".

**Katowicka premiera wydawnictwa będzie miała miejsce 29 listopada o godz. 11.15 w trakcie konferencji podsumowującej projekt OPERATORKULTURY.PL realizowany jest przez Regionalne Obserwatorium Kultury Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach

Lokalizacja: ul. Teatralna 4.

***10.12.2017, godz 12 (Akademia Sztuk Pięknych, Katowice, ul. Raciborska 50)

W programie
- impreza mikołajkowa dla dzieci
- uroczyste otwarcie instalacji pt. KOŁA W PRZESTRZENI (Biblioteka ASP)*
- wykład Irmy Koziny i Ewy Kokot dla dzieci i dorosłych (Sala Kinowa ASP, godz. 12)

WSTĘP WOLNY

* Wystawa „KOŁA W PRZESTRZENI” dedykowana twórczości Wojciecha Fangora ma postać instalacji artystycznej. Pokażemy prace zaprojektowane, uformowane i ozdobione przez dzieci w Pracowni Akcent. Inspiracją było malarstwo abstrakcyjne artysty (zestawienia kolistych form), jednak materiałem użytym przez dzieci stała się glina. Prace zostały wypalane, a następnie ozdobione. W procesie twórczym dzieci wykorzystały zjawisko faktury i kontrastu. Wykonane obiekty ceramiczne zostały przedstawione w formie instalacji przestrzennej w Bibliotece ASP w Katowicach jako obiekt złożony z wielu elementów, dynamicznie ruszający się pod wpływem ruchu powierza.

Ekspozycja do 31.12.2017.

Kurator: Ewa Kokot