Marcin Białas: Pokój z widokiem
Miejsce: Galeria ENGRAM
Grafika

kurator: Katarzyna Łata

Pokój z widokiem to wystawa piętnastu grafik zrealizowanych w technice druku wklęsłego w latach 2014-2017.

Przedstawione obrazy prezentują fragmenty struktur miejskiego krajobrazu - w części zaczerpnięte z przestrzeni Katowic.

W założeniach prezentowanego cyklu nie ma jednak miejsca na skopiowanie istniejących obszarów lecz stworzenie dla nich przestrzeni w formie alternatywnej rzeczywistości, w której istnieje habitat oraz miejsca, nad którymi czuwa opiekuńczy duch - genius loci.

Cykl "Pokój z widokiem" to ostatecznie próba poszukiwania oraz redefinicji znaczenia duchowości oraz tożsamości.

Marcin Białas - doktor sztuki, wykładowca akademicki (ASP Katowice). Zajmuje się rysunkiem oraz grafiką warsztatową (druk wklęsły). Od roku 2003 aktywnie uczestniczy w przeglądach oraz festiwalach grafiki w Polsce i za granicą. Zrealizował kilka indywidualnych prezentacji grafiki w Polsce (Katowice, Warszawa, Białystok, Chorzów, Gliwice, Żywiec, Kielce, Sosnowiec, Toruń, Kalisz) oraz w Kanadzie (Trois-Rivierès), Rumuni (Ploeszti), Niemczech (Berlin), Irlandii (Dublin), na Białorusi (Mińsk) i we Francji (Paryż). Stypendysta The Elizabeth Greenshields Foundation (Kanada, 2005), Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (Warszawa, 2006), Marszałka Województwa Śląskiego (Katowice, 2007), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 2007 i 2010) oraz programu „Młoda Polska” (Warszawa, 2012). W 2014 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi.

Wstęp wolny. Wystawa czynna: wtorek - niedziela, godz. 11 - 19.