Justyna Rybak, Nieobojętny świat
Miejsce: Galeria Pusta

Kurator:

Katarzyna Łata-Wrona

Autorka zaprezentuje na wystawie głównie plakat społeczny, który stanowi swoisty komentarz do ważnych wydarzeń i spraw dziejących się obecnie na świecie. Plakaty Justyny Rybak nie mają charakteru komercyjnego. Są raczej próbą nakłonienia odbiorcy, do zmiany postrzegania przezeń rzeczywistości; do dokonania korekty swojego stanowiska wobec faktów zastanych w świecie. W dzisiejszych czasach, gdzie (niestety) głównym źródłem informacji są media bardzo łatwo jest nami manipulować. Graficzka zwraca uwagę na problemy ważniejsze lub zupełnie zapomniane, „zakrzyczane” przez media. Wyławia istotne, ważne prawdy z codziennego bełkotu informacji.

Justyna Rybak

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Laureatka wielu nagród i wyróżnień: Nagroda Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na 20. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, 2005, Wyróżnienie honorowe w kategorii debiut Henryka Tomaszewskiego na 20. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, 2006, Nominacja do Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Reklamy Artstart w Moskwie, 2007, Wyróżnienie honorowe na 23. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Wilanowie, kategoria specjalna - EURO 2012 i wiele innych. Udział w ponad sześćdziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Pochodzi z Częstochowy.

Plakat, który jest sztuką ulicy stał się szanowaną dyscypliną artystyczną. Mój wrażliwy, niespokojny, dociekliwy a zarazem szybki w decyzjach charakter odnajduje się najlepiej w tej formie wypowiedzi artystycznej. Litera, słowo, hasło, semantyka zdania, często przeze mnie odwrócona, skojarzona, zmieniona, symbol, kolor, odpowiedni kod...

J. Rybak