110. wyprawa z Pawłem Grają
Data: 19 sierpnia
pt. Masońskie Szopienice

Gość specjalny:
Marcin Doś — „człowiek—instytucja”; Inicjator turystyki industrialnej na Śląsku, walcownik kultury, lew parkietu oraz skromny wytwórca falafela...

Zbiórka:
10.20 | przed Parafią św. Jadwigi Śląskiej w Katowicach-Szopienicach

Dojazd z Katowic:
9.44 | przystanek KZK GOP „Katowice Dworzec PKP” T15
Dojazd z Sosnowca:
10.07 | przystanek KZK GOP „Sosnowiec Dworzec PKP” T15

Tym razem zapraszamy na spacer po terenach poprzemysłowych katowickich Szopienic. Trasę obfitującą w pozostałości po zlikwidowanych obiektach, zakończy wizyta w Muzeum Hutnictwa Cynku – Walcownia (bilet w cenie 10 złotych).

Wycieczkę rozpoczniemy na rogu ulic Lwowskiej & Krakowskiej – czyli tam, gdzie była Huta Wilhelmina - 1834 - pierwsza Huta Cynku w Szopienicach, potem zobaczymy co pozostało po Hucie Uthemanna i przejdziemy dalej przez Saharę i Szabelnię (miejsce urodzenia Tadeusza Kutza) do „centrum” Szopienic (po drodze 3 ciekawostki masońskie i fantastyczna apteka z przepiękną ceramiką).

Dalej, odwiedzimy miejsce, gdzie prawdopodobnie znajdowała się kuźnia „alchemicznej” postaci sprzed wieków - Walentego Roździeńskiego, następnie ul. Obrońców Westerplatte przejdziemy między dawnymi Hutami Paweł i Recke do istniejącej do dziś huty ołowiu Baterpol (kiedyś noszącej nazwę Walter-Croneck).

Na koniec i na deser wspomniana już Walcownia.

Udział bezpłatny. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu i aprowizacji. Uczestnicy biorą w wycieczkach udział z własnej, nieprzymuszonej woli, w związku z czym bez szemrania gotowi są przyznać, iż biorą odpowiedzialność za swe zachowanie i różnorakiego rodzaju skutki mogące zeń wyniknąć.

Informacje, zapisy, prowadzenie:
pawel.graja@miasto-ogrodow.eu