Gabriela Palicka KARTY
Data: Wernisaż: 22 czerwca, godz. 17.30. Wystawa do 5 lipca 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Jednym z aspektów odróżniającym nas od zwierząt jest fakt, że nadajemy znaczenie cierpieniu. W religii, mitologiach, opowieściach ludowych stosunek do niego odróżnia zło (sprawcy), od bohaterów (cierpią, by inni nie musieli). Biblijny Hiob, jego postawa w obliczu cierpienia jest próbą wiary. Obserwując stare malarstwo, można zauważyć, że temat cierpienia i przemocy jest szeroko eksplorowany. Jednocześnie jest on estetyzowany - uroda tych przedstawień kontrastuje z osobistymi doświadczeniami widza. W przypadku męczenników często widać na ich twarzach ekstazę – poprzez cierpienie są bliżej Boga. W rzeczywistości ciężko szukać w przemocy czy chorobie piękna bądź godności. Dychotomię tę Gabriela Palicka chciała oddać projektując zestaw kart. Uczestnicząc w grze, narażamy się na cierpienie, ponieważ jest to związane z możliwością porażki. Normalnie unikamy go, podczas gdy grając w jakąś grę, godzimy się na to, że możemy go doświadczyć w „bezpiecznym”, kontrolowanym środowisku. Postaci występujące na kartach zostały stworzone z  fragmentów starych obrazów - docelowo pogrupowane zostały symbolami na cztery rodzaje: Choroba, Przemoc, Cierpienia Umysłu oraz Uwięzienie.

Gabriela Palicka - rocznik 1992. Katowiczanka. Studentka IV roku grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W swojej twórczości podejmuje próby zobrazowania pojęć abstrakcyjnych takich jak np. nicość, czy czas.  Z drugiej strony w części swoich realizacji odwołuje się do wizualnych kodów kultury, zapożyczając konkretne obrazy czy konwencje, licząc na uruchomienie w widza konkretnych skojarzeń. Nie ma preferowanej techniki, często łączy w swoich realizacjach różne media. Oprócz działań w sferze  konceptualnej zajmuje się ilustracją, podejmuje próby w dziedzinie komiksu czy gier komputerowych.

Kurator: Grażyna Tereszkiewicz, grazyna.tereszkiewicz@miasto-ogrodow.eu