Lato z Future Artist

1 — 11 lipca
Warsztaty inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego oraz Wojciecha Fangora
Prowadzenie: Irena Imańska i Ewa Kokot

Warsztaty wprowadzą dzieci i młodzież w symbolikę ikon oraz uproszeń abstrakcyjnych. Najistotniejsze będzie użycie cienkiej czarnej kreski wyodrębniającej figury (kwadraty, trójkąty, rzadziej koła) z czystym, świetlistym kolorem, którego natężenie daje często efekt wewnętrznego świecenia. Kolejnym wątkiem będzie twórczość Wojciecha Fangora. Sięgniemy po prace z lat 60- tych i początku lat 70- tych. XX wieku. Wówczas artysta malował obrazy związane z nurtem minimal artu i op-artu. W tym okresie stworzył najsłynniejszy cykl prac z charakterystycznymi okręgami i falami. Stworzymy, więc optyczne koła bawiąc się kompozycją i formą oraz kolorem.

Zrealizowane prace zostaną pokazane w Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie oraz w Parafii Greckokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim.

PRACOWNIA INSTALACJI
1 — 9 sierpnia

Warsztaty inspirowane twórczością Annette Messager
Prowadzenie: Joanna Chwastek, Justyna Plewik i Ewa Kokot
Warsztaty inspirowane twórczością Annette Messager – francuskiej artystki, która sławę zdobyła, jako autorka instalacji artystycznych. Sięgając do estetyki i materiałów użytku codziennego przekraczała ramy tzw. „sztuki wysokiej”. Nawiążemy do późnego okresu jej twórczości – kiedy realizowała instalacje przestrzenne, bardzo teatralne i monumentalne w wyrazie. Dzieci będą projektować i wykonywać wypychane formy imitujące zabawki. Działanie będzie okazją do wyciszenia i stworzenia - na bazie własnej wyobraźni - prac ręcznych. Jest to ogromnie ważne w epoce komputeryzacji i braku umiejętności manualnych.
Wykonane instalacje zostaną zaprezentowane witrynie Teatru Ateneum w Katowicach.

Warsztaty tylko dla grup zorganizowanych. Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy (decyduje kolejność zgłoszeń, godziny do ustalenia): Ewa Kokot, tel. 609 687 401

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawa w Galerii Ściana Sztuki Dziecka pt. „SPŁASZCZENIE PRZESTRZENI I WIRUJĄCE KRĘGI ”.
Wernisaż 13 sierpnia 2017 r. godzina 16.00 , wystawa potrwa do 31 września 2017 r.

Finałem Lata w Mieście z Future Artist będzie wystawa poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i Wojciecha Fangora. Zaprezentujemy prace abstrakcyjne stanowiące efekt eksperymentów artystów i dzieci  na pograniczu formy i koloru. Tradycyjnie wernisaż wystawy będzie wielkim świętem teatru i plastyki, ponieważ rozpocznie się tuż po spektaklu Letniej Grządki Teatralnej organizowanej przez Teatr Korez. Przewidujemy akcję artystyczną dla gości wernisażowych zarówno tych najmłodszych jak i starszych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego