Dagmara Jemioła-Hryniewiecka
Data: Wernisaż: 8.06, godz.17.30. Praca prezentowana do 21.06.2017
Miejsce: Galeria Pojedyncza
Bez tytułu#5

Prezentowany na wystawie obraz „Bez tytułu#5” jest częścią cyklu „Refleksje”, który odnosi się do spostrzeżeń artystki konstatowanych wobec natury.

Do jego powstania zainspirowało ją zjawisko odbicia przestrzeni na tafli wody. Te właśnie odbicia, refleksy zachwyciły ją z uwagi na ujawnienie się przypadkowej geometrii i efektowi zniekształcenia przez naturę. Dostrzeżony obraz starała się zinterpretować według swojej malarskiej wizji, aby zatrzymać w nim jak najwięcej emocji, ponieważ jej celem nie jest dokładne odtworzenie konkretnego zjawiska a bardziej autorska interpretacja.

Często działania artystki są spontaniczne i przypadkowe, zwłaszcza pierwszy etap powstawania obrazu. Przygotowane roztwory wylewa na płótno, a to, co później zastaje, stara się ubrać w kształt, nadać mu charakter. Zdecydowanie liczy się dla niej wrażenie, to, co pozostaje w naszej pamięci, pewne doznania wizualne.

Obraz „Bez tytułu #5” jest przykładem jej poszukiwań i malarskich eksperymentów.

Kurator: Grażyna Tereszkiewicz

Dagmara Jemioła-Hryniewicka

Studentka ASP w Katowicach na kierunku malarstwo w pracowni prof. Jacka Rykały. Brała udział w wystawach zbiorowych m.in. II Pleneriada – Galeria Stalowa Warszawa, „Sztuka poprzez spowolnienie”, wystawa litografii w ramach 48 Stunden Neukoelln w Berlinie, udział w wystawie na Międzynarodowym Sympozjum Litograficznym w Tidaholm,  „Wymiary scenografii” podczas Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach, Studencki Obraz roku (III miejsce), Galeria Rondo Sztuki w Katowicach. Zajmuje się również scenografią, współtworzy Teatr NEMNO, realizacje w teatrze m.in. „Jaś i Małgosia” Teatr Maska w Rzeszowie (2015).