Zobacz

6. Katowice JazzArt Festival
Data: 25 - 30 kwietnia
“Jazz is not the music, it's a way of life” – słowa Niny Simone są hasłem przewodnim Katowice JazzArt Festivalu 2017.

 

Szósta edycja festiwalu kontynuuje interdyscyplinarne podejście do jazzu. Wystawa grafiki Steve'a Byrama i fotografii znanego saksofonisty Tima Berne'a tworzących wspólnie wytwórnię Screwgun Records, dyskusje wokół europejskich wytwórni niezależnych czy inicjatywy społeczne (koncerty dla osadzonych w katowickim areszcie) to ważne elementy wydarzenia.

 

Osią programu jest 12 koncertów. Początek festiwalu inicjuje cykl Norway 24/7 z dwoma koncertami, pokazem filmowym i debatą. Jak zwykle na festiwalu specjalne miejsce ma młoda scena europejska.

 

Połowa koncertów tegorocznej edycji to polskie premiery: LABTrio, Hakon Kornstad, Anke Helfrich Trio, Papanosh czy Buraku.

 

Jak zawsze prezentujemy jazz w całej jego różnorodności. 

 

 

 

jazzartfestival.eu

 

 

karnety: 130 zł ticketportal.pl

bilety: 10 – 50 zł ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl

rezerwacje: bow@miasto-ogrodow.eu

 

 

 

Label Talk: „Independence and/vs responsibility?”

25.04, godz. 16.00

Strefa Centralna KMO

Spotkanie wokół wytwórni niezależnych.

Goście: Edin Zubcevic (BiH, Gramofon Sarajevo), Alfred Vogel (Austria, Boomslang), Andreas Risander Meland (Norwegia, Hubro)

Wydarzenie towarzyszące. Wstęp wolny

 

 

Håkon Kornstad: „Tenor Battle”

25.04, godz. 19.30

Sala kameralna NOSPR

bilety: 25 i 30 zł

 

Gra na saksofonie i śpiew? Można robić to nawet na przemian. Tak jak norweski muzyk Håkon Kornstad: wirtuoz saksofonu i utalentowany śpiewak operowy. Usłyszymy dawne arie i pieśni neapolitańskie, przeplatane je solowymi partiami saksofonu. Odkrywcze i zaskakujące połączenie.

 

Hedvig Mollestad Trio

25.04, godz. 21.30

Klub Królestwo

bilety: 25 i 30 zł

 

Rozgorączkowany jazz-rock spod znaku Jimmiego Hendrixa i Marca Ribota. Trio genialnej norweskiej gitarzystki Hedvig Mollestad Thomassen namieszało już w środowisku debiutanckim albumem „Shoot” z 2011 r. W następnych latach muzycy coraz wyżej zawieszali poprzeczkę i po prostu nie mają słabych stron. Na koncertach również dają z siebie wszystko.

 

Katowice Express – legendy i młode talenty – show case

26.04, od godz. 19.00

bilety (3 koncerty): 25 i 30 zł

 

Bachorze + Pilokatabaza

Jazzclub Hipnoza, godz. 19.00

 

Dwa zjawiska w jednym: totalne, noisowe, postindustrialne Bachorze i Pilokatabaza – tandem perkusyjny dwóch genialnych reprezentantów polskiej sceny eksperymentalnej i freejazzowej: Pawła Szpury i Huberta Zemlera. Ten kwintet da nam popalić.

 

Buraku

Sala 211 KMO, godz. 20.00

 

Alternatywny, eksperymentalny free-jazz. Działających w austriackim Grazu, a pochodzących z Włoch i Brazylii i reprezentujących różne środowiska muzyczne instrumentalistów połączyła skłonność do eksperymentowania i potrzeba wyjścia poza ramy gatunkowe. Saksofonu Ravenniego, basu Boniego i perkusji de Olivery nic nie krępuje.

 

Apostolis Anthimos: „Miniatures”

Jazzclub Hipnoza, godz. 21.00

 

Pierwsza, prapremierowa odsłona „Miniatures” – najnowszej autorskiej płyty instrumentalisty nieodłącznie kojarzonego z bluesem, jazzem i rockiem. Możemy liczyć na bluesowe brzmienie gitary Apostolisa i rockowo-jazzowy klimat jego bębnów.

 

 

„Old & Unwise”

Steve Byram: grafiki, Tim Berne: fotografie

Wernisaż:26.04, godz. 18.00

Galeria Pusta KMO

Wydarzenie towarzyszące. Wstęp wolny

 

 

Tim Berne: „Snakeoil”

27 kwietnia | 19.30

Jazzclub Hipnoza

bilety: 35 i 40 zł

 

Co łączy świetnego saksofonistę Tima Berne’a i kreatywnych muzyków: Oskara Noriegę, Matta Mitchella i Chesa Smitha? Odpowiedz brzmi: „Snakeoil” Band i zarazem album o tej samej nazwie. Przed nami 6 misternych kompozycji w zaskakujących aranżacjach, łączących wolność i dyscyplinę, harmonię i dysonans, tradycję i przyszłość...

 

Anke Helfrich Trio

28.04, godz. 19.30

Sala kameralna NOSPR

bilety: 25 i 30 zł

 

Czołowa niemiecka pianistka jazzowa i Miasto Kreatywne UNESCO – Mannheim w hołdzie Theloniousowi Monkowi w stulecie jego urodzin. W programie utwory z albumu „Dedication” - najbardziej zaangażowanego projektu Helfrich. Słynne „I Have a Dream” Martina Luthera Kinga wybrzmi ponownie.

 

Marcin Olak Quartet

28.04, godz. 21.00

Klub Absurdalna

bilety: 15 i 20 zł

 

Projekt spod znaku Radical Jewish Music. Utwory z najnowszej płyty Marcina Olaka „Bessarabian Journey” to gest odwołania nieobecności, przywrócenia tradycji muzycznej żydowskiej diaspory. Te aranże brzmią tak świetnie!

 

 

Jazz Out Oslo: 10 Days into the Norwegian Jazz

28.04, godz. 22.00

Drzwi Zwane Koniem

Film dokumentalny. Projekcja w języku angielskim, bez napisów.

Wydarzenie towarzyszące. Wstęp wolny

 

Jazzowi Wirtuozi z mroźnej Północy (Nils Petter Molvaer, Tord Gustavsen, Eivind Aarset Trio, Håkon Kornstad oraz Mari Kvien Brunvoll) w barwnym, dokumentalnym kolażu, odkryją przed nami muzyczną stronę Norwegii, jakiej nie znaliśmy.

 

The Hot 8 Brass Band

29.04, godz. 19.30

Sala koncertowa KMO

bilety: 45 i 50 zł

 

The Hot 8 Brass Band łączy w swojej muzyce klasyczny repertuar nowoorleańskiej orkiestry dętej z hip-hopem i funky. Wystąpili w filmie Spike’a Lee: „Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach” - dokumencie o katastrofie huraganu Katrina w Luizjanie w 1995 roku i są dziś jednym z symboli odrodzenia tego miasta.

 

Papanosh

29.04. godz. 21.30

Jazzclub Hipnoza

bilety: 15 i 20 zł

 

Francuski kwintet związany z kolektywem artystycznym Les Vibrants Defricheurs. Absolutnie świadomi. Bezczelnie pełni wyobraźni. Wypełnieni pierwotną i ekskluzywną energią. I po raz pierwszy w Polsce. Do Katowic przyjeżdżają z materiałem z nowej płyty „A Chicken in a Bottle”.

 

International Jazz Day

Orkiestra Muzyki Nowej+ Kwadrofonik + Adam Bałdych + Agata Zubel + Jakob Kullberg

30.04, godz. 18.00

Sala koncertowa NOSPR

bilety: 10 zł

 

Awangardowy projekt z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. Spotkanie Orkiestry Muzyki Nowej oraz zespołu Kwadrofonik ze znakomitymi solistami, m.in.: Agatą Zubel, Jakobem Kullbergiem i Adamem Bałdychem. Orkiestrę poprowadzi Szymon Bywalec.

 

Bal de Papanosh

30.04, godz. 22.00

Drzwi Zwane Koniem

bilety: 10 zł

 

„Do jazzu się, kurde, nie siedzi”. Parafrazując słowa Wojtka Kucharczyka o muzyce techno, JazzArt zamykamy potańcówką z zespołem Papanosh.

Więcej wydarzeń Drukuj
Partnerzy
sliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslidersliderslider
Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij