Katarzyna Lembryk: WE MGLE
Data: Wernisaż: 16 marca godz. 17.30. Wystawa prezentowana do 26 marca 2017 r.
Miejsce: Galeria Pojedyncza

Obraz „We mgle...” pojawił się kiedyś w mojej głowie podświadomie, gdy rozmyślałam nad zmianami i zanikaniem wsi w takiej formie jaką znamy. Wszystko spowija mgła (lub dym), a maszyna jest porzucona i zarasta. Praca jest właściwie obrazem moich refleksji nad obecnym stanem rozkładu i zanikania pewnych elementów i pewnego środowiska nie tylko naturalnego ale i społecznego. (Katarzyna Lembryk)

Katarzyna Lembryk w swojej twórczości malarskiej odwołuje się do motywów natury i peryferii. Jej obrazy charakteryzuje spokój, stan zawieszenia i nostalgia, zarówno w sferze tematu jak i kolorystyki. Co może wydawać się zaskakujące, to fakt, że  – podobnie jak w sztuce hiperrealizmu – właściwie nie pojawia się u niej człowiek. Są za to jego narzędzia, przedmioty i ślady obecności, jak np. zaorane ugory, zastygłe koleiny w ziemi czy skoszone łany zbóż. Z tej perspektywy – wieś Katarzyny Lembryk jawi się jako miejsce pracy i odpoczynku, ale jednocześnie przez mgielne opary przebija się tęsknota za rajem utraconym dzieciństwa.  To zdystansowanie i łagodna ironia zawarta w przesłaniu tego malarstwa pozwala domniemywać, że nie jest to wizja naiwna, ale raczej zaduma nad przemijaniem i nietrwałością. (Grażyna Tereszkiewicz)

Katarzyna Lembryk
Rocznik 1990. Studentka V roku ASP w Katowicach (Wydział Artystyczny, kierunek: Malarstwo) w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza.

Wystawy indywidualne:
2015 – „Brony”, Galeria Pojedyncza, Centrum Kultury Katowice;
2016 – „Widzialne / niewidzialne”, Galeria Okna, MBP w Lublinie, filia nr. 2;
2016 – „Pejzaż z przyrodą w tle”, multi-tap Absurdalna w Katowicach;
2016 – wystawa rysunków, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury;
2016 –  „Przekaz” w Miejskiej Bibliotece w Tarnogrodzie.

Wystawy zbiorowe:
2014 – wystawa pokonkursowa, I Międzynarodowe Triennale Rysunku Studentów Wyższych Szkół Artystycznych Katowice, Rondo Sztuki w Katowicach;
2014-2015 – „MGR” studentów ASP w Katowicach;
2015 – „Żółty wstęp wolny”, flash art., Rondo Sztuki w Katowicach;
2015 – przegląd rysunku figuratywnego FIGURAMA 2015, Praga;
2016 – „Odbicie”, ZPAP okręg Katowice;
2016 – „Przestrzeń poza Ludzka”, MDK Bogucice-Zawodzie.

Konkursy:
2015 – finalistka 8 Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko”, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej;
2016 – finalistka konkursu „Ale Sztuka”.

Informacje: grazyna.tereszkiewicz@miasto-ogrodow.eu