Forma w przestrzeni
Data: 21-26 marca 2017 r.
Miejsce: Sala 211
Warsztaty scenograficzne i kostiumowe // Prowadzenie: Piotr Tetlak i Lidia Kanclerz

Kontynuacja zeszłorocznego projektu Baroque Factory, tym razem w całości poświęcona sztuce operowej. Po działaniach promujących muzykę dawną, czas na spotkania dedykowane wszystkim zainteresowanym tworzeniem opery.

WARUNKI UCZESTNICTWA>>

Warsztaty tworzenia scenografii i kostiumów do przedstawienia „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta dla młodych artystów­–plastyków.

Tematem przewodnim zajęć scenograficznych będzie mobilność dekoracji, a zadaniem uczestników wykonanie wielkogabarytowego modelu „stwora” oraz zaprojektowanie własnej scenografii do spektaklu. Prace uczestników zostaną zaprezentowane po zakończeniu warsztatów w ramach wystawy towarzyszącej przedstawieniu 25 i 26 kwietnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas warsztatów kostiumowych będzie można sprawdzić swoje możliwości manualne, współtworząc kostiumy do spektaklu.

Organizator zapewnia potrzebne materiały.

Termin nadsyłania zgłoszeń:
17.03.2017 r. do godziny 18.00

Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje>>

dr hab. Piotr Tetlak

Prof. ndzw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Architekt wnętrz, scenograf, rzeźbiarz, autor   widowisk   plenerowych i działań wizualnych (m.in. dla festiwali Malta i Fama). Pedagog prowadzący autorską Pracownie Zjawisk Teatralnych, a także Kierownik Katedry Scenografii na wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przez ponad 20 lat dr hab. Piotr Tetlak uczestniczył w ponad 100 projektach związanymi z różnymi dziedzinami sztuki jako projektant w dziedzinach scenografii, wystawiennictwa, inscenizacji jako animator, producent i realizator. W swojej karierze ściśle związanej z teatrem i kulturą.  Pełni opiekę artystyczną nad paradą z okazji dnia Świętego Marcina w Poznaniu.  Współpracuje jako twórca i pedagog z Ewą Wycichowską i PTT -  Baletem Poznańskim, Teatrem im. Heleny Modrzejewskie w Legnicy. Także z Sylwią Hefczyńską-Lewandowską i Bytomskim WTT– PWST Kraków jak i Centrum Scenografii Polskiej przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Od 20 lat współtworzy spektakle z reż. Lechem Raczakiem legendą polskiej sceny alternatywnej. Lider interdyscyplinarnej grupy teatralnej Asocjacja 2006 (Polski Nurt Teatru Plastycznego) i założyciel Fundacji Asocjacji 2006. Odznaczony za zasługi dla KULTURY POLSKIEJ odznaką honorową MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Bogdana Zdrojewskiego.

Lidia Kanclerz

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, kierunek malarstwo. Na stałe współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Zaprojektowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Złanocki, czyli bajki dla potłuczonych wg kabaretu Potem” oraz recitalu „Dni, których nie znamy”. Asystent scenografa w musicalu „Młody Frankenstein” M. Brooksa i T. Meehana. W 2015 pełniła funkcję asystenta kostiumografa w filmie Gwiazdy, reż. J. Kidawy- Błońskiego oraz asystenta scenografa (K. Sobańskiej, M.Sławińskiego) przy projekcie Tomasza Gudzowatego „Creator”. W 2016 zdobyła I nagrodę /production design/ The Cambridge International Student Film Festival. Laureatka Nagrody Scenograficznej im. Jerzego Moskala w kategorii dyplom kostiumowy Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach 2015.

Harmonogram*:

Warsztaty scenograficzne

Prowadzenie: Piotr Tetlak

21.03, godz. 17 – 21: wprowadzenie, omówienie koncepcji, analiza środków scenograficznych

22 – 24.03, godz. 17 – 21: praca nad wielkogabarytowym modelem przestrzennym oraz projektem i aranżacją przestrzeni scenograficznej

25 – 26.03, godz. 11 – 20: praca nad wielkogabarytowym modelem przestrzennym oraz projektem i aranżacją przestrzeni scenograficznej

Warsztaty kostiumowe

Prowadzenie: Lidia Kanclerz

24.03, godz. 17 – 20 oraz 25 – 26.03, godz. 10 – 20: praca nad kostiumami do przedstawienia „Czarodziejski Flet” W.A. Mozarta

* Warsztaty zakładają przerwy kawowe.