ZIELONA WYSPA
Data: 25 XI | 12:00 | Park Zadole-Katowice
Otwarcie instalacji przestrzennej Małgorzaty Niedzielko

Mozaika ZIELONA WYSPA, to uproszczony zarys miasta Katowice. Autorka stworzyła mozaikową kompozycję, która składa się z 5 części: głównych zespołów dzielnic miasta, według podziału administracyjnego.

Każdy zespół dzielnic (śródmiejskich, północnych, zachodnich, wschodnich, południowych), to osobny fragment „puzzli”, który – po odpowiednim dopasowaniu – tworzy całość: obecny kształt granic miasta.

Katowice to najbardziej zalesione miasto województwa śląskiego. ZIELEŃ mozaiki ceramicznej to parki, zieleńce, skwery, rezerwaty przyrody, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, użytki ekologiczne, lasy, stanowiące ok. 51% powierzchni miasta. SZAROŚĆ kamiennej mozaiki to miejsca ludzkich osiedli.

To właśnie ZIELEŃ, z którą trudno rdzennej mieszkance zielonych płuc Polski, czyli Podlasia, utożsamiać Katowice, była inspiracją.

Wykorzystana technika (ceramiczna i kamienna mozaika) jest wspomnieniem lat 70. XX w., z którymi autorka utożsamia świetność tego miasta.

Małgorzata NIEDZIELKO

Urodziła się w Białymstoku i z tym miastem związana jest do dziś. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, 1989). Rzeźbiarka, autorka obiektów, instalacji. Angażuje się w działania społeczne i edukacyjne, od 2005 roku prowadzi pracownię rzeźby w Liceum Plastycznym w Supraślu.

Instalacja przestrzenna ZIELONA WYSPA Małgorzaty Niedzielko wzbogaci Katowicki Szlak Sztuki, który został zainaugurowany w 2012 roku w ramach projektu MIASTO – PRZESTRZEŃ DLA SZTUKI. W Katowicach możemy odnaleźć formy przestrzenne Zygmunta Brachmańskiego, Krystiana Burdy, Ksawerego Kaliskiego, Marka Kusia, Katarzyny Przezwańskiej oraz duetu Golec&Czekalska, które pełnią funkcję stałej wystawy form przestrzennych prezentowanej „pod gołym niebem” i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. W przyszłości Katowicki Szlak Sztuki ma stanowić istotny element turystyki kulturowej woj. śląskiego.

Autor projektu: Dorota Pociask-Frącek

Wstęp wolny. Informacje: barbara.kucia@ck.art.pl, 32 609 03 36.

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Katowice MARCINA KRUPY

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura-Interwencje

Współorganizatorzy: Zakład Zieleni Miejskiej Katowice, Ośrodek Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA, MDK Koszutka

Partnerzy: Centrum Sztuki Galeria EL, Uniwersytet Śląski w Katowicach