Antyatlas Bartka Jarmolińskiego
Data: Wystawa trwa do 13 marca 2014
Miejsce: Galeria Pusta
Wernisaż: 7 II 2014 / 17:00

Wystawa Bartka Jarmolińskiego Antyatlas koncentruje się na problematyce postrzegania męskości.

Pozycja społeczna i kulturowa, jaką dotychczas zajmował w naszej kulturze mężczyzna, zmienia się, a wraz z tą zmianą redefinicji ulega obraz współczesnego mężczyzny. Wizerunek ten do tej pory musiał spełniać postulaty swego rodzaju piękna i atrakcyjności, co wynikało z opresyjności kulturowych klisz. Wszelka próba dostosowania się do nich – jak uczy psychoanaliza – niesie ze sobą poczucie dyskomfortu, a nawet traumę. Tematyka ta jest też lejtmotywem najnowszego projektu Bartka Jarmolińskiego.

Tytułowy cykl zdjęć Antyatlas prezentuje obrazy nagich, skulonych mężczyzn, umieszczonych w pudłach. Ich wygląd przywodzi na myśl pozycje embrionalne, jakie przyjmuje dziecko w łonie matki, kojarzące się z poszukiwaniem poczucia bezpieczeństwa. Obraz ten konotuje również sytuację pozbawienia „ego”.

Jarmoliński próbuje dostosować się do wymogów dzisiejszej kultury, która akcentuje aspekt zmienności w odniesieniu zarówno do kobiety, jak i mężczyzny. Ten ostatni jest dziś często prezentowany jako towar bądź produkt konsumpcyjny.

Na wystawie prezentowane będą fotografie z cyklu Twoje buty świadczą o tym, kim jesteś (2011), obrazy z cyklu Organika (2013/2014) oraz filmy wideo Wartości prawdziwego mężczyzny (2010), Wstyd (2011), Carte blanche (1013/14) oraz Gloria Artis (2013), będące rejestracjami performansów artysty.

Z cyklu Organika 2013/2014

BARTEK JARMOLIŃSKI ‒ absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w 2001 roku w Pracowni Rysunku u prof. Romy Hałat na Wydziale Edukacji Wizualnej), jeden z najaktywniejszych łódzkich artystów współczesnych, biorący udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Bielska Jesień, Piotrkowskie Biennale Sztuki, Triennale Współczesnego Malarstwa Polskiego w Rzeszowie).

Do najbardziej znaczących należą jego projekty w Galerii Zero w Berlinie, Dom i Wieża Krakowska w Norymberdze, Kolner Haus w Kolonii, The Bike Shed w Inverness, Het Strijkijzer w Hadze czy Inchmore Gallery w Inchmore.